OSHO meditace Dýchání do čaker | Sugandho

OSHO meditace Dýchání do čaker

OSHO meditace Dýchání do čaker je aktivní meditace využívající hluboké a prudké dýchání a tělesné pohyby k otevření a přivedení pozornosti, vitality a klidu do každé ze sedmi čaker a do vašeho života. Doporučuje se dělat na prázdný žaludek.

Čakry jsou energetická centra uložená v hlavní osy těla, spíše než body na povrchu těla. Následující „mapa“ vám pomůže určit jejich polohu:

  1. kořenová čakra: sexuální centrum, oblast pánve
  2. sakrální čakra: v oblasti podbřišku, těsně pod pupíkem
  3. solar-plexus čakra: nad pupíkem, pod hrudní kostí (solar plexus)
  4. srdeční čakra: ve středu hrudníku
  5. krční čakra: hrdlo
  6. čakra – třetí oko: mezi obočím
  7. korunní čakra: na temenu hlavy

 

Instrukce k OSHO meditaci Dýchání do čaker

Meditace trvá jednu hodinu a má dvě fáze. Konec je označen třemi údery gongu. Během meditace jsou oči zavřené.

 

První fáze: (45 minut)

Postavte se s nohama lehce od sebe, vaše  tělo je uvolněné. Hluboce a rychle dýchejte skrze otevřená ústa do první čakry, se stejným důrazem na nádech i výdech. Udržujte svou pozornost v pánevní oblasti, kde se nachází první čakra. Dýchejte v rytmu, který je vám příjemný, a uvědomujte si pocity a vjemy z čakry.

Vždy, když uslyšíte zvonek, přiveďte toto hluboké a rychlé dýchání nahoru k další čakře a nechte váš dech, aby se zrychlil a zjemnil. V sedmé čakře se budete nadechovat dvakrát rychleji než v první.

Můžete se třást, protahovat se, točit se nebo hýbat vaším tělem a rukama, jak to budete cítit, ale chodidla zůstávají na jednom místě. Jakmile začnete dýchat a pohybovat tělem, stane se pohyb nepřetržitým a bez úsilí. Vaše pozornost zůstává zaměřená především na pocity z čaker.

Po dýchání do sedmé čakry uslyšíte třikrát cinknout zvonek. Nyní nechte váš dech i pozornost, aby se obrátily a klesaly dolů skrze každou čakru. Váš dech se zpomaluje. Máte zhruba dvě minuty na to, abyste se vrátili zpátky k první čakře. Dovolte, aby se celé spektrum čaker propojilo odshora dolů do jedné energie duhy.

Po této sérii stůjte chvíli v tichu, pak začněte další sérii. Celkem provedete tři celé série nahoru a dolů.

Druhá fáze: (15 minut)

Po třetí sérii dýchání se v tichu a uvolnění posaďte. Buďte svědkem čehokoli, co se odehrává uvnitř, bez posuzování.


 

Instrukce k této meditaci jsou převzaté z www.osho.com.

OSHO meditace Dýchání do čaker se provádí se speciální hudbou navrženou pro tento proces. Hudbu můžete zakoupit nebo stáhnout do iTunes na stránkách New Earth Records.

Pokud si chcete meditaci nejdříve párkrát vyzkoušet, než si k ní zakoupíte hudbu, najdete ji třeba na ulozto.cz.

Večerní akce
  • Žádné události