OSHO Dynamická meditace | Sugandho

OSHO Dynamická meditace

OSHO Dynamická meditace je rychlou a intenzivní cestou k proražení starých, hluboce zakořeněných vzorců v naší mysli, které nás vězní v minulosti. Díky ní můžete zažít svobodu, pozorování, klid a ticho, které jsou schované za vězeňskými zdmi.

Dynamická meditace byla zamýšlena pro brzké ráno, kdy se podle Osha „celá příroda probouzí, noc odchází a slunce vystupuje na oblohu a vše je bdělé a přítomné.“

„V této meditaci musíte být nepřetržitě bdělí, pozorní a vědomí, cokoli děláte. V prvním kroku, dýchání; v druhém kroku, katarze; ve třetím kroku, mantra „Hu“.
Zůstaňte svědkem. Neztraťte se. Je snadné se ztratit. Můžete se zapomenout, když dýcháte; můžete se s dechem ztotožnit natolik, že zapomenete na svědka. Ale pak se míjíte s účinkem. Dýchejte tak rychle a tak hluboce, jak je to možné, vneste do dýchání svojí veškerou energii, ale pořád zůstaňte svědkem. Pozorujte co se děje jako byste byli pouhým divákem, jakoby se celá věc děla někomu jinému, jakoby se celá věc děla v těle a vaše vědomí se na to z centra dívalo. Tuto kvalitu svědectví si pak vezměte do dalších tří fází. A když ve čtvrté fázi všechna aktivita ustane, bdělost dosáhne svého vrcholu.“ Osho

 

Instrukce k OSHO Dynamické meditaci:

Meditace trvá hodinu a má 5 fází. Oči mějte po celou dobu meditace zavřené, pokud je to nutné, použijte šátek přes oči. Můžete ji dělat o samotě, ale může mít ještě větší účinek, pokud ji děláte ve skupině.

První fáze: 10 minut

Dýchejte chaoticky nosem, dech je intenzivní, hluboký, rychlý, bez rytmu, bez dechového vzorce – koncentrujte se na výdech. Tělo se o nádech postará samo. Dech by měl vcházet hluboko do plic. Dýchejte tak rychle a prudce, jak můžete, až se doslova sami stanete dechem. Používejte přirozené pohyby těla k vybudování vaší energie. Vnímejte, jak stoupá, ale nevypouštějte ji během první fáze.

Druhá fáze: 10 minut

Vybuchněte! … Nechte ze sebe vyjít vše, co chce ven. Následujte své tělo. Dejte mu svobodu vyjádřit vše, co potřebuje. Totálně se zblázněte. Křičte, ječte, plačte, skákejte, kopejte, tancujte, zpívejte, smějte se, házejte sebou kolem. Nic nezadržujte; udržujte své tělo v pohybu. Na začátku si můžete pomoct hraním, abyste se do toho dostali. Nedovolte mysli, aby cokoliv ovlivňovala. Vědomě se zblázněte. Buďte v tom naplno.

Třetí fáze: 10 minut

Skákejte s rukama vzpaženýma nad hlavou a se zvukem mantry “Hu! Hu! Hu!” vycházejícím z co největší hloubky. Dopadejte na celou plochu chodidel a nechte zvuk mantry udeřit do svého sexuálního centra v pánvi. Dejte do toho vše, úplně se vyčerpejte.

Čtvrtá fáze: 15 minut

Stop! Zamrzněte tak jak jste, v jakékoli pozici se nacházíte. Nijak neupravujte pozici svého těla. Zakašlání, pohyb, cokoliv co uděláte, naruší tok energie a celé úsilí bude ztraceno. Buďte svědkem všeho, co se s vámi děje.

Pátá fáze: 15 minut

Oslavujte! Vyjádřete hudbou a tancem vše, co ve vás je. Svoji živost si vezměte s sebou do celého dne.

 

Pokud vám prostor zabraňuje dělat hluk, můžete si udělat tuto tichou alternativu: místo katarzního vydávání zvuků ve druhé fázi se plně vyjádřete skrze tělesné pohyby. Ve třetí fázi můžete mantru „Hu“ vydávat potichu uvnitř a pátá fáze se může stát expresivním tancem.


 

Instrukce k této meditaci jsou převzaté z www.osho.com.

OSHO Dynamická meditace se provádí se speciální hudbou navrženou pro tento proces. Hudbu můžete zakoupit nebo stáhnout do iTunes na stránkách New Earth Records.

Pokud si chcete meditaci nejdříve párkrát vyzkoušet, než si k ní zakoupíte hudbu, najdete ji třeba na ulozto.cz.

Večerní akce
  • Žádné události